Web Tasarımda Renklerin Önemi
Web Tasarımda Renklerin Önemi Facebook Paylaş Twitter Paylaş Google+ Paylaş Linkedin Paylaş Pinterest Paylaş

Hepimiz biliyoruz ki web tasarımda renkler ne kadar büyük bir önem taşıyor. Başarılı bir site yapmak istiyorsak en temek unsur elbette renklerdir. Web tasarımda doğru renklerin kullanılması ziyaretçilere iyi bir deneyim sunmak ve mesajı net bir şekilde vermek için çok önemlidir. İyi bir ziyaretçi deneyimi elde etmek istiyorsak kulladığımız tüm renklere özen göstermeliyiz.

Dünyanın sayılı ve bilinen dijital ajanslarından jam3'te çalışan grafik programcısı Matt DesLauriers web sitesi tasarımlarında yol gösterici olacak bir araç geliştirdi. Araç; bir web sitesinin sayfa bilgileri ile site ismi, yazar, tarih, URL gibi erişilebilecek tüm metadata için HTML’i tarıyor. Her görselin RGB pikselleri 3 ana rengi esas alan kabataslak bir renk paleti elde etmek için analiz ediliyor.

Analizler sonucu dairesel grafiklerle her web sitesinin 3 ana renk dağılımını gösteren mükemmel görsel verilere ulaşılıyor. Görselleştirme Canvas2D kullanılarak dönüştürülüyor. Bununla birlikte Node.js, d3.js, Cheerio ve Browserfy gibi açık kaynak araçlarından faydalanarak verileri görselleştirmek mümkün olabiliyor.

Aşağıda Renk paletlerini en iyi şekilde kullanan bir kaç site göreceksiniz.

Creations NamaleLEVELBrdr. KrügerVe Son Olarak Sizlere Tasarımlarınızda Kullanabileceğiniz bazı renk paleti siteleri vereceğiz.

Google Renk Paleti
Material Colours
Material Palette


 Bir önceki yazımız olan Google Resizer Beklenenden Fazla ilgi Gördü , Google Design başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Yorumlar

Siz de Farklı Olduğunuzun Farkına Varın !
İNTERNET SİTENİZ İLE BİR ADIM ÖNDE BAŞLAYIN
ciziktir BİZİ TERCİH EDENLER ciziktir