Türk Kullanıcılara Özel Emoji Klavye: Emojum
Türk Kullanıcılara Özel Emoji Klavye: Emojum Facebook Paylaş Twitter Paylaş Google+ Paylaş Linkedin Paylaş Pinterest Paylaş
Artık duygularımızı kültürümüze ait emojilerle ifade edebileceğimiz bir emoji klavyemiz var. 
Dünya genelinde bir günde paylaşılan emoji sayısı tam 6 milyar. Artık söylemek istediğimiz pek çok şeyi emojileri kullanarak ifade ediyoruz. 
Fakat bu durum bizim dilimizde, kültürümüzde bulunan ögelerin hiçbir dilde ve kültürde olmadığı için bazen zor olabiliyor. Mesela gidenin arkasından su dökmek.
İşte bu konuda, Türkçe mesajlaşmalarda karşı tarafa verilmek istenen duyguları tam olarak anlatan emojilere gereksinim duyulduğunu düşünen Deniz Hotamışlıgil adlı bir girişimci, “Emojum” adlı yerli bir emoji klavyesi uygulamasına imzasını atmış.
Amerika, Los Angeles'da yaşayan 31 yaşındaki Hotamışlıgil, Emojum ile alakalı açıklamaları şu şekilde:
''Uygulamanın tasarımları ve çizgileri bana ait. Yazılım ve teknolojisini ise dünyaca bilinen pek çok uygulamayı yazan bir ekip üstlendi. 10 kişilik ekibin yarısı, aralarında Amerikalıların da bulunduğu yabancılardan oluşuyor. 
Emojum fikrini hayata geçirmeye karar verdiğimizde, emojilerin neler olacağına dair ihtiyaçtan doğan bir liste hemen oluştu. Bununla yetinmeyip Türkiye'de geniş bir pazar analizi yaptık ve insanımıza ihtiyaçlarını sorduk. Bu araştırma, 'Emojum' yayınlanana kadar sürdü ve son dakikaya kadar eklemeler yaptık. Bundan sonra ise sözü kullanıcılarımıza bırakıyoruz. Yüzde yüz yerli 'Emojum' hepimizin klavyesi.''
 
 
Lokasyon, araç-gereç, enstrüman, içecek, taşıt, yemek ve spor olmak üzere 10 farklı emoji kategorisi bulunan uygulamada 450'den fazla ikon bulunuyor. Hem Türk, hem yabancı kullanıcılar arasında en fazla tercih edilen ikon ise nazar boncuğu. 
Sultanahmet Camisi, baba, anne, gelin, damat, sünnetli çocuk, polis, asker, cezve, kazma, arkasından su dökmek, darbuka, çay, bıyıklı beyaz atletli amca, gülen ve şaşırmış adam, vapur, simit, sucuklu yumurta ve gol ikonu da büyük  ilgi görüyor. 
 
 
 
Kullanıcıların duygularını istedikleri gibi aktarabilmeleri için uygulamada "kendi emojini tasarla" bölümünün de bulunduğunu bildiren Hotamışlıgil, her zaman yenilikçi, dinamik Türk yazılımcılara kapılarının açık olduğunu ve mizahıyla uygulamaya destek verebilecek yazılımcıların kendileriyle iletişime geçmelerini istediğini de söylüyor.
 


Bir önceki yazımız olan Artık Instagram'daki İçerikler Kaydedilebiliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Yorumlar

Siz de Farklı Olduğunuzun Farkına Varın !
İNTERNET SİTENİZ İLE BİR ADIM ÖNDE BAŞLAYIN
ciziktir BİZİ TERCİH EDENLER ciziktir