Telefonların Pilini Harcamayan Yeni Wi-Fi Sistemi!
Telefonların Pilini Harcamayan Yeni Wi-Fi Sistemi! Facebook Paylaş Twitter Paylaş Google+ Paylaş Linkedin Paylaş Pinterest Paylaş
Washington Üniversitesi araştırmacılarının bulduğu yeni Wi-Fi sistemi, telefonve tabletlerin pil ömrüne etki etmiyor.
 
Telefon ve tabletlerin pil ömürlerini yalnızca uygulamalar  ya da yapılan işlemler değil, Wi-Fi da azaltıyor. Tabletlerin geniş batarya hacmi bu durumdan çok fazla etkilenmese de bu durum telefonlar için pek geçerli değil. Washington Üniversitesi araştırmacılarının keşfettiği Pasif  Wi-Fi sistemi, klasik bağlantılara göre 10 bin kat daha az enerji tüketiyor.
 
Bulunan yeni sistemle ilgili yapılan testlerin sonuçları oldukça başarılı. Ayrıca günümüz akıllı telefonlara kolayca entegre edilebiliyor. 
 
Peki Bu Sistem Nasıl Çalışıyor?
 
Öncelikle telefonların pil ömrünü azaltan bağlantıların çalışma prensibine değinelim. Wi-Fi sinyalleri, bilgi gönderme işlemlerini dijital ana band ve RF olarak adlandırılan geleneksel analog radyo frekansları üzerinden gerçekleştiriyor. Bu iki frekans, cihazların batarya enerjilerinin büyük bir kısmına ihtiyaç duyuyorlar. Bu da şarjın daha çabuk bitmesine sebep oluyor.
 
Washington Üniversitesi araştırmacıları ise analog ve dijital frekansları birbirlerinden ayırmayı başardı ve tüm analog RF işlevlerini yerine getirmek için tek bir cihaz geliştirdi.
 
Araştırmaların kesin sonuçları ise Mart ayında gerçekleştirilecek olan USENIX Sempozyumu’nda açıklanacak. 
 


Bir önceki yazımız olan Instagram'ın Hikayeler bölümüne yeni özellik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Yorumlar

Siz de Farklı Olduğunuzun Farkına Varın !
İNTERNET SİTENİZ İLE BİR ADIM ÖNDE BAŞLAYIN
ciziktir BİZİ TERCİH EDENLER ciziktir